Windows 8 Deneyimi – Batu Incecay
Batu Incecay Rotating Header Image

Windows 8 Deneyimi

Windows 8’in Consumer Preview versiyonunun piyasaya sürülmesinden beri 2 ayı aşkın bir süre geçti. Ben bu yazımda size 2 ay süresince yaşadığım deneyimi ve aldığım Windows 8 eğitimlerini bir miktar aktarmaya çalışacağım. Bu aktarım sırasında da Windows 8 yerine Win8 diyeceğim baştan söyleyeyim =)

Win8 kullananlar mutlaka fark edeceklerdir ki; Win8 öncelikle dokunmatik için geliştirilmiş. Benim gibi dokunmatik olmayan bir bilgisayar kullanıyorsanız mutlaka biraz üzüleceksinizdir. Sadece biraz dedim; çünkü o keyfi mouse ile yaşayabilirsiniz. Üzülme için verdiğim süre burada sona erdi =) Şimdi gelelim Win8’i yakından tanımaya. Aman tanrım o da ne? Win8 açıldı ve karşıma klasik bir masaüstü gelmedi. Eminim ki birçok kişi o klasik masaüstünü arayacaktır. Merak etmeyin o da var; ancak gelin boş verin klasik masaüstü görüntüsünü. Biz o ilk açılan arayüz ile oynayalım. İstediğiniz gibi dizayn edebildiğiniz kayan çubuklu bir arayüz.  Bilgisayarım açılır açılmaz o arayüz sayesinde yeni gelen maillerim önümde akıyor, altında takvimimdeki yapacaklarım listeleniyor, yanında 25 GB’lık SkyDrive’ıma anında ulaşabiliyorum ve daha neler neler… Bilgisayar başında müthiş bir tablet deneyimi yaşıyorsunuz. Konu tam da istediğim yere geldi =) Win8 sadece bilgisayarlar için değil aynı zamanda tabletler için de bir işletim sistemi. Bu bize ne güzellikler sağlıyor gelin bir bakalım. Windows Phone kullananlar şu ana kadar anlattıklarıma biz bunları zaten biliyoruz; telefonumuzda aynı şeyler var diyebilirler. İşte ben de tam bunu söylemek istiyorum. Sizin elinizde bugüne kadar kullandığınız bir Windows Phone var diyelim; siz Win8 yüklü bir tablet aldığınızda veya Win8 yüklü bir bilgisayar aldığınızda öğrenmeniz gereken yeni bir şey olmayacak. Ya da en basitinden bir tanesine alıştıktan sonra bu rahatlığı başka yerlerde de yaşamak isteyeceksiniz ve bu rahatlıktan asla vazgeçemeyeceksiniz =)

Win8, Win7’nin bir üst sürümü değil. Win8 baştan yazılmış yeni bir işletim sistemi. Hem tablet hem de bilgisayarlarda çalışması için özel olarak düzenlenmiş.

Peki Win8’in kullanım kolaylıkları neler gelin bunlara bir bakalım. Açılış arayüzüne dönmek için ekranın sol alt köşesine tıklamanız veya gelmeniz yeterli. Menü kendini gösterecek ve tıklamanızın ardından karşınıza gelecektir. Sağ tarafta ise arama ve ayarlar menüsüne ulaşabilirsiniz. Başta söylemiştim aslında; her şey dokunmatikte daha güzel diye ama mouse ile de çalışıyor. Win8’ge göreceğiniz en önemli özellik açık olan programın tam ekran çalışması. Bu durumda bazı işlemler de biraz farklı oluyor. Örneğin programı kapatmak ve programlar arası geçiş yapmak için çarpı ve küçült butonları yok! Program sonlandırma işlemi oldukça sempatik. Açık olan programı aşağıya doğru sürüklerseniz program kapanmış oluyor. Ayrıca açık olan programları sol tarafa gelerek gezebilir veya listesini görebilirsiniz. Son olarak bir program çalışırken başka bir programı ekranın istediğiniz bir yerine sabitleyebilir ve böylece iki programı aynı anda kullanabilirsiniz. Burada anlatmak istediğim klasik masaüstünde yaptığımızdan biraz daha farklı. Biz bunu zaten yapabiliyorduk demeden önce bir denemenizi tavsiye ederim. Win8’i o kadar anlattım ama hiç Metro demedim. Bu yeni arayüzün adı Metro UI(kullanıcı arayüzü) butonlara dikkat ederseniz. Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere bir çok ülkedeki metro işaretlerinden esinlenildiğini anlayacaksınız. Sadece butonlar değil; yazı stilleri ve daha birçok şey araştırmalar sonunda günlük hayatta en çok rastladığımız yerlerden alınarak karşımıza getirilmiş. Bu sayede hayatımızın önemli bir parçası olan bilgisayarlar ve dolayısıyla Win8, günlük hayatın diğer öğeleri ile tam bir bütünlük içerisinde olacak.

Win8’de yeni karşılaşacağımız özellikler ve yenilikleri biraz olsun anlatmaya çalıştım. Önerim şu ki Consumer Preview’i buradan indirin ve kendiniz de birazcık karıştırın; bu deneyimden kesinlikle memnun kalacaksınız.

Win8 ile gelen İnternet Explorer 10’dan da biraz bahsedeyim. Win8’i yüklediğiniz zaman İnternet Explorer 9 ile birlikte İnternet Explorer 10’un da beta sürümü karşınıza gelecek. İnternet Explorer 9 ile başlayan çıkış eminim ki devam edecek ve browserlar içerisinde İE10 oldukça iyi bir noktaya gelecektir. Bunu söylememin en önemli sebebi İE10’un yeni tasarımı. Yeni tasarımı oldukça etkileyici; biraz önce anlattığım Metro UI ile tam bir bütünlük içerisinde. Bu da hem kullanıcı açısından kolaylık sağlıyor, hem de gözümüze oldukça hoş ve Win8 ile uyumlu geliyor. Performans açısından gelecek düzenlemeler ile İE10 başka bir tarayıcıya ihtiyaç bırakmadan tüm işlerimizi oldukça performanslı bir şekilde yapacak gibi duruyor.

Win8’i anlattık. Peki ben Win8’e uygulama geliştirmek istiyorum diyenler ne yapacak bu konuya gelelim. Win8’e uygulama geliştirme şansınız var; ancak henüz Win8 çıkmadığından sadece Consumer Preview olduğundan dolayı uygulamanızı direk olarak yayınlama şansınız yok. Bu uygulamanızı yayınlama şansınız yok anlamına gelmiyor; uygulama yayınlamak ile ilgili detaylı bilgi almak isteyenler bana ulaşabilirler. Ulaşmak isteyenlere şunu söyleyeyim; uygulamanızın yayınlanabilmesi biraz da uygulamanıza bağlı =) Peki uygulamayı nasıl geliştireceğiz. Öncelikle Win8’in Consumer Preview’ını kurmanız gerekiyor. Daha sonra kurduğunuz bu previewa Visual Studio 2011 Beta’yı kurarak uygulama geliştirmeye başlayabilirsiniz. Uygulama geliştirmek için menüde Windows Metro Style göreceksiniz. Uygulamayı C# kullanarak geliştirebileceğiniz gibi, C++, Visual Basic veya Java Script kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz. Gerisi size kalmış =) Kolay gelsin.