2012 Microsoft İzmir Yaz Okulu 1. Hafta – Batu Incecay
Batu Incecay Rotating Header Image

2012 Microsoft İzmir Yaz Okulu 1. Hafta

Microsoft’un bu yılki İzmir Yaz Okulu 23 Temmuz tarihinde Yaşar Üniversitesi’nde seçilen 20 öğrenci ile başladı. Malum ilk bir kaç gün Yaşar Üniversitesi’nden kaynaklanan sebeplerle bazı sorunlar olsa da eğitimler aralıksız devam etti.

Yaz okulunun ilk eğitmeni Microsoft Most Valuable Professional unvanına sahip Maummer Benzeş’ti. İlk gün malum tanışma ile başladı. Tanışmanın ardından Muammer Benzeş, bilgisayarların main framelerden başlayarak buluta gelene kadarki tarihçesinden bahsetti. Bulutun bize sağladığı avantajlar ve bulutun dezavantajlarının ardından bulut hizmetleri (SaaS, PaaS, IaaS) hakkında bilgi edindik. Günün devamında sanallaştırma, Azure üstündeki trafiği yönetme ve Azure üzerinde tanımlayabileceğimiz kuralları gördük. Günün sonunda uygulama geliştirmek için kullanacağımız Windows Azure hesaplarımızı aktivite edip günü tamamladık. İkinci gün Azure hakkında daha detaylı ve teknik bilgiler bizi bekliyordu. Mammer Benzeş, Windows Azure kullanılacak projeler hakkında bilgi verdi. Daha sonra aktivite olmuş hesaplarımız üzerinden Azure arayüzü ile tanıştık ve Azure’un bize sağladığı SQL Azure, depolama ve bulut servisleri hakkında bilgi edindik. Azure portalını tanıdıktan sonra kullanılabilecek roller, yetkilendirmeler, roller ve konfigürasyonları öğrendik. Günün sonunda da Azure’a bir uygulama yüklerken dikkat edilmesi gereken noktalar ve Azure’un arka planda nasıl çalıştığını gördükten sonra ikinci günü de bitirmiş olduk. Windows Azure ve dolayısıyla Muammer Benzeş’in son gününde daha uygulamaya yönelik bir içerik vardı. Basit bir uygulama geliştirdikten sonra, o uygulamayı Azure’a yükledik. Daha sonra Azure üzerinde depolama alanı ve SQL Azure oluşturup, oluşturduğumuz bu servisleri uygulamamızda nasıl çağıracağımızı öğrendik. Uygulamamızı biraz daha geliştirdikten sonra Azure sisteminde daha önceden yüklü olan uygulamamızı nasıl geliştireceğimizi gördük. Azure üzerindeki tüm servisleri kullanıp uygulamamızı yayınlanabilir hale getirdikten sonra günümüz sona erdi. Çıkışta hep beraber fotoğraf çekilip ilk eğitimimizi bitirmiş olduk.

İlk haftanın ikinci ve son konusu XNA ile oyun programlamaydı. Kuşkusuz bütün etkinlikler önemlidir; ancak XNA programlama benim daha önce hiç bilmediğim bir konu olduğu için benim ilgimi en çok çeken, en çok merak ettiğim ve öğrenmeyi sabırsızlıkla beklediğim konuydu. XNA ile oyun programlama için eğitmen olarak, Muammer Benzeş gibi Microsoft Most Valuable Professional unvanına sahip Engin Polat bizlerleydi. İlk günün sabahında bir miktar teorik bilgi ile başladık. Bir oyunun süreçleri, oyun programlama ekibi ve oyun geliştirme hakkında bilgiler aldık. Teorik bilgilerden sonra hemen uygulamaya geçtik. İlk gün XNA stüdyoyu nasıl kullanacağımız bir Windows oyunu geliştirerek öğrendik ve günü tamamladık. İkinci gün ise Windows Phone üzerinde iki farklı oyun gerçekleştirdik. Detayları yaz okulu bittikten sonra Engin Polat’ın internet sitesinden bulabileceksiniz. Engin Polat’ın bu yaz okulu için geliştirdiği iki farklı uygulamayı adım adım bizler de gerçekleştirdik. Böylece oyun geliştirmenin en önemli noktalarını öğrenmiş olduk. Gerisi bize ve hayal gücümüze kalmış =) Unutmadan Engin Polat ile de toplu fotoğraf çekildik ve bu yaz okulu hatırasını ölümsüzleştirdik.

İlk hafta iki çok önemli konuyu bitirdikten sonra hafta sonu uygulama yazmadan geçmek olmaz tabii ki. Hafta sonu Azure üzerinde çalışan bir adam asmaca oyunu uygulaması geliştirdim. Elbette ki mükemmel değildir, hataları vardır; çünkü bu gerçekleştirdiğim ilk Azure uygulamam oldu. Azure geleceğin en büyük olanaklarından bir tanesi; umarım daha çok ve daha başarılı uygulamalar yazacağım zaman içerisinden. Bu arada uygulamam hakkında bu kadar bahsettikten sonra adresini de vereyim; ancak söylemekte yarar var. Hesabım bir deneme hesabı olduğu için sadece 5 ay boyunca uygulamama erişebilirsiniz. Merak etmeyin yazıyı yazdığım tarihten 5 ay eklemek ile sizi uğraştırmayacağım =) Uygulamaya 20 Aralık 2012 tarihine kadar http://batu35144.cloudapp.net/ adresinden ulaşabilirsiniz. Yaz okulu ile ilgili her hafta bir yazı yazmaya çalışacağım. Önümüzdeki haftaya kadar hoşça kalın efenim.