MSP Lead – Batu Incecay
Batu Incecay Rotating Header Image

MSP Lead

2012’nin Şubat ayında buradaki yazımda MSP seçildiğimi söylemiş ve MSP programından bahsetmiştim. Bu yıl MSP programı biraz değişti. Microsoft tarafından seçilen öğrencilere verilen MSP unvanı bu yıl itibariyle üçe ayrıldı. Programda MSP Lead, MSP ve MSP Candidate olmak üzere üç farklı unvan geldi. Bu değişiklik ile MSP programındaki toplam öğrenci sayısı da 100’ün üstüne çıktı. Programı biraz daha detaylı anlatmak gerekirse MSP Candidate’ler üç aylık bir süreç için seçiliyorlar. Bu üç aylık süreç sonunda çeşitli açılardan değerlendirilerek MSP’liğe geçme şansını yakalıyorlar. MSP’ler ise tek MSP unvanı olan zamanla aynı statüye sahipler. Bir diğer yenilik MSP Lead’ler. MSP Lead’ler 2012-2013’ün ilk dönemi için Türkiye’de 11 kişi olup MSP ve Candidate’lere liderlik etme görevindeler. MSP programı ile ilgili detaylı bilgi için https://www.facebook.com/mskampus/app_375405175877570 adresinden yararlanabilirsiz.

İşte bu yeni yapılanma da ben de Türkiye’deki 11 MSP Lead’den birisi oldum. 2012’nin Ekim ayından beri bu unvana sahip oldum. Bu süreç içerisinde Windows Phone markette yer alan uygulamalarımın sayısı 10’u buldu. Bu uygulamalarımdan bir tanesi de 10000 indirme sayısını aştı (CapitalQuiz uygulamam). Malum son senenin ve tezin ağırlığından çok uygulama yazamasam da yaptığım etkinlikler ile Microsoft teknolojilerini elimden geldiği kadar anlatmaya çalışıyorum. Bunun yanında üç tane MSP Lead arkadaşım ile Windows Phone konusunda Imagine Cup’a katılıyoruz. Ayrıca ben de bireysel olarak Imagine Cup’ta ilk kez yer alan Akıl Oyunları (Brain Games) alanında elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Imagine cup hakkında daha detaylı bilgiyi ve yeni alanları görmek için resmi siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Çok fazla uygulama yazamadığımı söyledim; ancak uygulama yazamasam da uygulama yazdırmak için elimden geleni yapıyorum. MSP Lead Tahsin Kasap arkadaşım ile birlikte Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde 22 Aralık 2012 tarihinde Windows Phone Night düzenledik. Bu etkinlikte katılımcı arkadaşların yazdığı tam 42 tane Windows Phone uygulamasını markete gönderdik. Şu anda yayınlanıp 2000 indirme sayısını aşanlar var. Bireysel olarak uygulama yazamasam da yaptığımız etkinliklerde birçok güzel uygulamanın yazılmış olması beni çok mutlu ediyor.

Etkinliklerim elimden geldiği kadar devam edecek ve elimden geldiği kadar bu unvana layık olmaya çalışacağım. Bu süreçte her zaman yanımda olan ve bana bu unvanı layık gören Microsoft Akademik Programlar Yöneticisi Dr. Mustafa Kasap’a teşekkür ederim.