İkinci Windows Phone 7 Uygulamam – Batu Incecay
Batu Incecay Rotating Header Image

İkinci Windows Phone 7 Uygulamam

Bir önceki yazımda verdiğim bilgiyi yalancı çıkarmış gibi olmak istemem. İkinci uygulamamın okul öncesi eğitimi ile ilgili bir uygulama olacağını söylemiştim. O uygulamamın hatta uygulamalarımın çalışmaları devam ediyor.

O uygulamalar nispeten daha karmaşık olduğu için çıkması biraz daha süre alacak gibi; malum ben de Windows Phone uygulaması yazmaya yeni başladım. Her ne kadar C# biliyor olsam da Windows Phone uygulaması yazarken kullanımı farklı olan şeyler var. Aşağıda bunun bir örneğini vereceğim.

Gelelim bu uygulamama. Bazen sıkça aklımıza takılır ya şu ülkenin başkenti neydi ya da bu ülkenin nüfusu ne kadar; hiç olmadı ya o ülke küçük değil mi gibi sorular. Yeni uygulamam bu sorulara cevap verecek bir nitelikte. Dünya üzerinde yer alan 241 (ben bu kadar ülke olduğunu bilmiyordum) ülkenin tamamının nüfusu ve yüzölçümünü kilometre kare cinsinden içeriyor. 241 ülkenin yarısından biraz fazlasının da başkentlerini içeriyor. Umarım ki zamanla, daha sonraki versiyonlarında tüm ülkelerin başkentleri de olacak. Gönül isterdi ki ülkelerin bayrakları da olsun; maalesef o da yok. Neden diyeceksiniz çünkü o kadar bayrağı bulup tek tek indiremedim. Bir kısmının olsun bir kısmının olmasın da hoş olmadı. Buna bir süreç olarak bakıyorum. Zamanla bayrakları tamamlayabilirsem veya yarısından fazlasını indirebilirsem uygulamama bayraklar da eklenebilir. Kim bilir belki biraz daha iyi bir çocuk olursam tüm ülkeler ile ilgili bilgileri içeren bir uygulamam olabilir =)

Uygulamanın geliştirilme kısmı hakkında biraz bilgi vereyim. Zor değil =) Başlangıç seviyesinde; ancak en azından benim için aklıma her takıldığında açıp bakabileceğim bir uygulama. Uygulamanın bilgileri XML’den okunuyor. Ah XML ah… Windows Phone uygulaması yazarken okuma işlemleri biraz farklı olduğundan beni biraz yordu; ama yorulmadan bir şey öğrenilmez. Öyle form uygulaması yazıyormuş gibi XMLElement, XMLAttribiute falan yok; ne var diye sormayın araştırın öğrenin efenim =)

Uygulamamı 05 Mart 2012 tarihinde göndermiş bulunmaktayım. Umarım kısa süre içerisinde testlerden geçip yayınlanır. Eğer araya yine bir reklam almazsam sıradaki uygulamam okul öncesi eğitim ile ilgili olacak; ama bakalım zaman ne gösterir bilinmez.