İki Uygulama Bir Arada – Batu Incecay
Batu Incecay Rotating Header Image

İki Uygulama Bir Arada

Önceki yazılarımda verdiğim bilgileri bu sefer yalancı çıkarmayacağım =) Vakti gelmişti. Eğitim ile ilgili tüm uygulamalarım bundan sonra MiBaLearning adıyla yayımlanacak. Yeni bir şirketin temelleri mi kim bilir? Uygulamam her zamanki gibi basit.

Bilirsiniz basitlikte ferahlık vardır. Bundan sonraki tüm MiBaLearning uygulamalarımda göreceğiniz karakteri fotoğrafta görebilirsiniz. O karakterin adı MiBa. Tüm telif hakları bana aittir; hiçbir yerden alınma veya çalınma değildir. Birebir pelüş hali bu yazıyı yazarken yanımda durmaktadır =) Fotoğraf ve üzerindeki tüm oynamalar bana aittir. Onun dışında göreceğiniz çiçeklerin hepiciğini de bizzat ben çizdim (kötü olmasından belli dediğinizi duyar gibiyim; ne yapalım yetenek bu kadar, umarım zamanla gelişir).

Gelelim ilk uygulamamın içeriğine. Uygulamanın temel amacı 1’den 20’ye kadar olan sayıların yazılışlarını öğretmen. İki ayrı dizide yazılış ve rakamlardan oluşan hallerini sakladığım sayılardan random fonksiyonu yardımı ile bir tane seçip ekranda gösteriyorum. Kullanıcının her sayı için üç deneme hakkı var. Uygulama büyük veya küçük harfe duyarlı değil. Kullanıcı metni girdikten sonra yeşil tamam tuşuna basarak girdiği metnin doğruluğunu kontrol eder. Üç deneme sonunda doğru cevap bulunmazsa ekranda doğru cevap gösterilir ve bir sonraki sayıya geçilir. Bu işlem sekiz defa devam eder. Sekiz sayı da bittikten sonra kullanıcının toplam vermiş olduğu doğru cevap sayısı ekranda yazıldıktan sonra açılış sayfasına dönülür. Uygulamanın oldukça basit olduğunu söylemiştim. Temel olarak kullanıcıya yani hedef kitlesi olan okul öncesi ve ilköğretimin ilk sınıfındaki öğrencilere sayıların yazılışını öğretmeyi amaçlıyor.

Başlıkta dedim ya iki uygulama birden =) Hızımı almışken ikincisini de yazayım dedim; malum vizeler yaklaşıyor bir süre uygulama yazmaktan uzak kalabilirim. Bu uygulamamda ise aynı MiBa karakteri ile renkleri öğreniyoruz. Diğer uygulamamda olduğu gibi her renk için kullanıcının üç tahmin hakkı var; fakat bu sefer sekiz değil bir oyunda sadece beş renk soruluyor. Bunun en temel nedeni renk sayısının az olması. Toplamda on bir rengimiz var. Diyeceksiniz ki neden bu kadar az? Temel amaç renkleri öğretmek olduğu için, öyle açık-koyu gibi sıfat içeren renklere hiç yer vermeden en temel renkleri kullanmaya çalıştım. Burada da çocukların biraz daha ilgisini çekebilmek için balon kullandım. Bu balonun rengi ne diye sorarak çocukların eğlenerek renkleri öğrenmesini amaçladım.

Uygulamalarımı 28 Mart 2012 tarihinde göndermiş bulunmaktayım. Umarım kısa süre içerisinde testlerden geçip yayınlanırlar.