Gençsen Geleceksin 5.0 Ege Üniversitesi – Batu Incecay
Batu Incecay Rotating Header Image

Gençsen Geleceksin 5.0 Ege Üniversitesi

Gençsen Geleceksin 5.0 etkinliğinin Ege Üniversitesi ayağı, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü B4 Amfisinde 16 Mart 2012 günü gerçekleşti. Etkinliğe büyük çoğunluğu bilgisayar mühendisliği bölümünden olmak üzere birçok bölümden öğrenciler ile piyasadan insanlar katıldı. Etkinliğe ilgi oldukça fazlaydı; toplamda katılımcı sayısı 150’yi buldu.

Etkinlikte Microsoft’u temsilen Akademik Programlar Yöneticisi Dr. Mustafa Kasap ve Nokia adına Uygulama Geliştirme Platformları Yöneticisi Görkem Ercan yer aldı. Etkinliğin ilk bölümünde öncelikle Dr. Mustafa Kasap söz aldı. Dr. Mustafa Kasap konuşmasında öncelikle Microsoft’un öğrencilere sağladığı olanakları anlattı. Bu olanaklar içinde; benim de içinde bulunduğum Microsoft Student Partners programı, Microsoft’un kısa ve uzun dönemli stajları, yaz okulu, Student2Business programı gibi iş ve staj olanakları ile Dreamspark gibi öğrencilere ücretsiz yazılım sağlayan programlar yer aldı. Bu olanakların detaylı anlatımından sonra Microsoft teknolojileri hakkında Dr. Mustafa Kasap tarafından bilgiler verildi. Bunlar teknolojiler Microsoft’un bulut bilişimi Azure,  insan hareketlerini algılayan Kinect, yeni nesil dokunmatik ekran Surface ve yeni nesil ofis çözümleridir. Bu bilgilendirme ile birlikte bu gelecek teknolojilerle ilgili ihtiyaç duyulacak elemanlar hakkında bilgi verildi. Microsoft’tan Dr. Mustafa Kasap’ın sunumunun ardından Nokia’dan Görkem Ercan Nokia’nın teknolojileri hakkında bilgi verdi. Ayrıca Nokia’nın telefon segmentleri ve bu segmentlerde kullanılan teknolojiler anlattı. Sadece Microsoft Teknolojileri değil diğer segmentlerde başka teknolojilerle uygulama geliştirme olanağı olduğunu öğrenciler ile paylaştı. En üst segmentte ise Windows Phone kullanıldığını anlatıp bu teknoloji hakkında bilgi verdi. Son olarak da Windows Phone uygulamaların yer aldığı Marketplace hakkında da bilgi verildi.

Etkinliğin ilk kısmı tamamlandığında sıra yarışmaya gelmişti. Yarışmaya katılmak isteyenler fikirlerini bir kağıda yazıp herkesin önünde sundular. Daha sonra yapılan oylama ile be proje finale kaldı. Finale kalan bu beş projeden uygulamasını ilk geliştirip Marketplace’de yayınlayanı bir Nokia Lumia 800 telefon bekliyor.

Yarışmanın ardından ikinci bölüm olan Windows Phone 7 uygulaması geliştirme bölümüne geçildi. Bu bölüme sadece uygulama geliştirmeyi öğrenmek isteyen 30 kadar öğrenci katıldı. Bu bölümde öncelikle Windows Phone’un sahip olması gereken minimum sistem gereksinimleri anlatıldı. Bu sistem gereksinimleri ile birlikte uygulama geliştiricilerin kullanabileceği GPS, ivme ölçer gibi özellikler hakkında bilgi verildi. Nokia’dan Görkem Ercan’ın verdiği teknik bilginin ardından Microsoft’tan Dr. Mustafa Kasap en baştan nasıl bir uygulama geliştirileceğini gösterdi. Uygulama geliştirilecek ortam hakkında bilgi verip, uygulamada kullanılabilecek temel bileşenleri örnekler ile gösterdi. Temel bileşenlerin ardından; internete bağlanarak XML olarak bir kişiye ait twitlerin bilgilerinin nasıl çekileceğini, işleneceğini ve ekranda gösterileceğini anlatan bir uygulama geliştirdi. Bu uygulamayı adım adım göstererek kodladı. Dr. Mustafa Kasap’ın geliştirdiği uygulamaya benzer ve biraz daha kapsamlı bir uygulama hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Gençsen Geleceksin 5.0 Ege Üniversitesi etkinliği gerçekleştirilen uygulamanın ardından sona erdi. Üniversitemize kadar gelen, bizlere emek ve nefes harcayan Dr. Mustafa Kasap ve Görkem Ercan’a çok teşekkür ederim. Umarım önümüzdeki yıllarda nice Gençsen Geleceksin etkinlikleri gerçekleştiririz.