Ege Üniversitesi WCF Workshop – Batu Incecay
Batu Incecay Rotating Header Image

Ege Üniversitesi WCF Workshop

Windows Communication Foundation ve Data Access etiğimi 10-11 Mart 2012 tarihinde Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Sinan Yılmaz Laboratuvarında gerçekleşti. Eğitimi Microsoft’un alanında uzman profesyonel yazılımcılara verdiği unvana sahip yani Most Valuable Professional’ı Ahmet Sertay HALKA verdi. Etkinlik iki gün boyunca 12.30’dan 18.00’a kadar sürdü. Eğitim baştan sona oldukça keyifliydi; aralarda beraber yenilen yemekler, içilen kahveler ile çok dostane bir ortam oluştu.

İçerik konusuna gelince WCF büyük ölçüde bitti dersek çok da abartmamış olurum. Yok yok abartmış olurum =) WCF oldukça geniş ve önemli bir konu; çünkü çoğu zaman bir web servisi ihtiyacımız olabiliyor ve bu ihtiyacı WCF ile gerçekleştirebiliriz. Detayları anlatmak bana düşmez sanırım bu konu ile ilgileniyorsanız Sertay Hoca’nın bloğuna göz atabilir ve sorularına kendisine sorabilirsiniz. Biz eğitimde öncelikle WCF nedir, nerelerde kullanılır gibi temel konuları öğrendik. Devamında toplama, çarpma gibi işlemler yapan basit bir servis yazdık. Bu servisleri Silverlight’ta Ajax kullanarak nasıl oluşturabileceğimizi gördük.  İkinci günde ise WCF üzerinde Data Servis kullanarak veri tabanı üzerinden insert, update, delete işlemlerinin nasıl kapılacağını gördük ve bununla ilgili uygulamalar geliştirdik.

İki günün sonunda WCF kullanımı ile ilgili bilgi sahibi olduk bu süre boyunca bizlere katlanan Sertay Hoca’ya teşekkürü bir borç bilirim.