Bye Bye Lance – Batu Incecay
Batu Incecay Rotating Header Image

Bye Bye Lance

Benim yol bisikletini sevmemde teyzemden sonra en önemli isim şüphesiz Lance Armstrong’tur. Lance Armstrong’un 7 şampiyonluğunu çok az etap kaçırarak, otlara daldığında nefesimi tutarak ve her tırmanışta sanki at yarışı izler gibi “hadi be oğlum” diyerek izledim. 2009 yılında yani o müthiş geri dönüşünde ise yurt dışında gezentilerde olduğumdan saat farkından etapları canlı izleyemedi; ancak her gün sonuçları internetten heyecanla kontrol ettim. Geri dönüş yılında 8. kez kazanma şansı varken takım arkadaşı Alberto Contador’un onun kazanmasına izin vermeyip (tabii ki bu bana göre bir düşünce, Contador’un sonuna kadar hakkı olabilir ve hatta Lance ona haksızlık etmiş bile olabilir; ama gönül bu işte) 3. bitirmesine neden olmasına o kadar üzüldüm ki Contador’u bu nedenle oldum olası sevemedim. O sadece benim için değil bir çok kişi için bir efsaneydi. Dile kolay doktorların bir daha bisiklete binemeyeceksin dediği durumdan kanseri yenip 7 kez dünyanın en zor bisiklet turu olarak görülen Fransa Bisiklet Turu’nda üst üste 7 kez zafere ulaşmıştı.

Her başarıyı gölgelemeye çalışanlar olur. Lance hakkında da doping dedikodular her zaman vardı ve o bunları kesin bir dille reddediyordu. Ben belki de o çok kişinin söylediği cümleyi söylüyorum: Bu kadar doping testine giren birisi nasıl olur da hiç birinde yakalanmazdı. İşte tam da bu nedenle bir an bile inanmadım Lance’in doping yaptığına. Belki de tarihin en çok doping kontrolüne giren isimlerinden bir tanesi… Yok yok bu imkansız, olamaz!

Yıl gelip 2012 olduğunda her şey bir anda yıkılmıştı. Lance Armstrong artık savunma yapmaktan yorulduğunu ve mahkemede kendini savunmayacağını söylemişti. Bu durumda Lance suçlu bulunmuş ve USADA (Amerikan Anti Doping Ajansı) tarafından 7 Fransa Bisiklet Turu şampiyonluğu, kazandığı sayısız etap ve her şey elinden alınmıştı. Daha sonra UCI tarafından da bu karar onanmış ve resmilik kazanmıştı. Yazılan, çizilen bir çok şey vardı, bir çok kanıt olduğu… Ne yalan söyleyeyim hiç birini açıp okumadım. Öyle fanatiklik falan değil; ama tarihe ismi yazılmış bir efsanenin doping yaptığına inanmak istemiyordum. Çok sevdiğim bisiklet sporuna olan güvenimi kaybetmek istemiyordum. Vee işte son nokta Lance Armstrong ekranlar karşısında açıklamasını yaptı. Kazandığı tüm şampiyonluklarında doping yaptığını itiraf etti. Üstüne konuşmaya gerek yok.

Lance sonrası yol bisikletinde kendimi kimseye yakın göremedim. Man Adalı sprinter Cavendish beni sprint etaplarında heyecanlandırsa da dağlar benim için uzun yokuşlardı sadece. Belki 2012 Fransa Bisiklet Turu performansı nedeniyle Chris Froome’a ısınmaya başlasam da; ataklarda o Lance’in (dopingli!) performansını göremiyor ya da görmek istemiyordum. Lance’in yaptığı bu açıklamalar gerçekten bir dönüm noktası. Zaman Lance’i geride bırakma zamanı ve zaman yeni şampiyonlar görme zamanı =) Benim için Fransa Bisiklet Turu 2013, 100. kez başlayacak o tur, yol bisikletine verdiğim yeni bir şans olacak.

Önemli Not: Doping’e Hayır! Say No to Doping!