Baseball Haberleri Uygulamam – Batu Incecay
Batu Incecay Rotating Header Image

Baseball Haberleri Uygulamam

Malum vize dönemi bir süre uygulamalarıma ara verdim; ama artık geri dönüyorum. Bundan sonra bir furya olarak internetten veri çeken haber uygulamaları yazacağım. Bunun ilk örneği baseball haberleri.

Uygulamam anlayabileceğiniz gibi pek bizim ülkemiz için değil. Amerika’nın en meşhur sporlarından bir tanesi baseball. Size şimdi baseball’u anlatmayacapım tabii ki; ama öğrenmek istiyorsanız bisiklet üstadı Sarper Günsal ve arkadaşı Savaş Alp’in bloğundaki bu yazıyı okuyabilirsiniz. Bloğa girmişken sadece bu yazıya değil tüm yazılara göz gezdirmenizi tavsiye ederim. Amerikan Baseball Ligi olan MLB’nin resmi sitesinden RSS ile aldığım haberleri kullanıcının önüne yansıtıyorum.

RSS ile nasıl veri çekileceğini buradaki yazımdan okuyabilirsiniz. Aslında her şey o yazıda yazdığım gibi basitti; ancak RSS’ten gelen XML dosyasını açtığımda bir sürpriz ile karşılaştım. XML taglerinde daha önce hiç görmediğim bir şey vardı. Mutlaka “Aa onu bilmiyor musun; çok kolay o, herkes bilir” diyenler çıkacaktır; ama ben bilmiyordum ve bilmeyenler vardır diye aktarmak istiyorum. Bu hiç karşılaşmadığım şey “:encoded”. Bunu gördünüz mü o tagin ismi ile birlikte :encoded yazdığınız zaman bilgiye ulaşmanız mümkün olmuyor. Eee ama bize o tagin içindeki bilgi lazım ne yapacağız? Hiç korkmayın. XML dokümanının en üstüne çıktığınızda dosyanın XML olduğunu gösteren o klasik tagi göreceksiniz. Her şey o tagin içinde gizli =) xmlns: aradığınız tag= “internet sitesi” şeklinde bir bölüm var. İşte aradığınız tage ait o bölümü bulunca hemen orada yazan internet sitesini kopyalayın. Bu kopyaladığımız internet sitesini nasıl kullanacağımıza ilişkin kod örneği şöyle:

 XNamespace ns= XNamespace.Get(“internet sitesi”);

 Bu kod ile encode işlemini nerdeyse yaptık son olarak bilgisini çekeceğiniz yere

 okuyucu.Element(ns+ “encoded”).Value;

yazarak encoded yazan tagin içeriğini elde etmiş oluyorsunuz. Oldukça basit bir işlem; ama daha önce hiç karşılaşmadıysanız benim gibi bir kaç saatinizi kod başında geçirebilirsiniz.

Yaşadığım güçlükten sonra uygulamamı tamamlayıp 13 Nisan tarihinde gönderdim. İlk kez bir uygulamamı paralı olarak gönderdim. Paralı dediysem 0.99 dolar. Bakalım testleri geçtikten sonra indirilme oranı ne olacak. Başka uygulamalarda görüşmek üzere =)